Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale bogata. Te najlepsze firmy stosują poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Niestety, jak w dowolnej branży, występują producenci którzy usiłują sprzedawać marne podróbki za wysokie ceny. Dlatego zawsze warto sprawdzić recenzje przed zakupem!
Poliwęglan to taki sprytny plastik, który jest bardzo odporny. Jest to konkretnie ten materiał który brzmi „metalicznie" gdy puści się dokumenciki na blat stołu. Szybki test opiera się na upuszczeniu dokumentu na twardą powierzchnię - poliwęglan generuje specyficzny, metaliczny dźwięk.
Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie zwykłego druku. Dokumenty wykonane z PCV są tańsze, ale ich standard jest o wiele słabsza.
dowód osobisty kolekcjonerski
Grawerowanie laserowe skutkuje delikatną wypukłość tekstu, którą można namacać opuszkami palców. Solidny dokument kolekcjonerski powinien mieć: Grawerowanie laserowe danych. Najwyższej jakości dokumenty kolekcjonerskie też posiadają tę cechę. Po poświeceniu dokumentu taką lampą, powinny ukazać się ekstra elementy, takie jak symbole, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w zwykłym świetle.
W zależności od charakteru dokumentu potrafią to być: "Tarka" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wypukłe imię i nazwisko, Relief na elementach graficznych. Te detale nie tylko zwiększają poziom dokumentu kolekcjonerskiego, ale też dowodzą o zaawansowanej technologii użytej do jego wykonania. Profesjonalne dokumenty kolekcjonerskie mają elementy, które przekształcają swój obraz w funkcji od kąta obserwacji. Premium modele mają aż atrapy chipów RFID, które w oryginalnych paszportach zawierają dane osobowe. Kolory i poziom druku to elementy, na które warto poświęcić specjalną uwagę. Jak napisano w analizie firm dostarczających dokumenty kolekcjonerskie, część produkty wyglądają na "wyblakłe" - to znak ostrzegawczy mówiący na niską jakość produkcji.
W krajowym prawie jazdy czy dowodzie osobistym wyjątkowym elementem jest okienko posiadające oznaczenie PL lub datę ważności. To jeden z trudniejszych do wyprodukowania elementów, więc wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie zawiera, albo jest on zrobiony w sposób podstawowy, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od materiału podstawowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - muszą ze sobą współgrać i stanowić spójną kompozycję. Ogromny wachlarz oferowanych wariantów wymaga od nabywcy dużej wiedzy na temat poziomu wykonania. Ten element jest wyjątkowo istotny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać prawidłową grubość papieru i wytrzymałość oprawy.
Topowe firmy proponują przesłanie zdjęć wyprodukowanego dokumentu przed dostawą. Ta procedura wskazuje o pewności producenta co do poziomu swoich produktów i umożliwia klientowi na weryfikację, czy dowód kolekcjonerski realizuje jego oczekiwania. Zamawiaj TYLKO od sprzedawców, jacy dają ci opcję sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Z tego powodu zawsze warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który zwraca uwagę o detale i stosuje nowoczesne technologie wykonania.